Fortsat tilladt at samle 50 gymnaster på børne- og ungdomshold

Information om gældende COVID-19 retningslinjer for børne- og ungdomshold
Vi har fået flere henvendelser vedrørende forsamlingsloftet på 10 personer og dettes betydning for vores børne- og ungdomshold og vil selvfølgelig gerne tydeliggøre dette for alle vores medlemmer.

Selvom der fra i går blev indført forsamlingsloft på 10 personer (gældende frem til 23. november indtil videre), er det stadig tilladt for børne- og ungdomshold at samle 50 gymnaster inkl. instruktører per hold, da børn og unge under 21 år fritages for det nye forsamlingsloft.

Midt i denne kedelige tid kan vi således glæde os over, at vores børn og unge stadig kan udfolde deres glæde ved gymnastikken i de vante fællesskaber, selvfølgelig altid under hensyntagen til de i øvrigt gældende restriktioner i forbindelse med COVID-19, som vi hele tiden holder os opdaterede om.

Venlig hilsen 
bestyrelsen
DHG Gymnastik