PRÆ-MIKRO AFHOLDER EGEN GRAND PRIX-KoNKurrence

DHG’s yngste grand prix konkurrencegymnaster, Team Ava skulle egentlig have deltaget i de officielle konkurrencer, men grundet coronarestriktioner uden mulighed for publikum, valgte holdet at afholde deres egen ‘konkurrence’ med mulighed for, at forældre kunne komme og se på.

En stor forløsning endelig at vise talenterne frem
Pigerne på holdet blev også sidste år snydt for muligheden for at vise alt det frem, de havde lært. Ikke engang deres forældre fik mulighed for at se, hvad pigerne havde gået og lavet i løbet af sæsonen. Derfor var det en stor forløsning for både børn og forældre, da der søndag den 6. juni blev stablet en opvisning på benene af holdets instruktører, Louise S. Andersen, Charlotte Ard og hjælpetræner Sara Svensson.

Pigerne indtog gulvet med stramt opsatte fletninger, godt skrabet tilbage med hjælp fra hårlak og en god håndfuld sølvglimmer. Pigerne var iført hot pink gymnastikkjoler med glimtende motiv og et stort smil.

Pigerne viste alt det, de havde lært henover sæsonen via alternativ træning online og udenfor, da forsamlingsforbuddet tillod det. Der var desuden en dommer på stedet, som gav pigerne konstruktiv feedback på deres præstation, og det dygtige juniorhold Team Unit med de fantastisk flotte, glimtende dragter var kommet for at fremvise deres smukke, æstetiske serie og give både børn og forældre en ekstra oplevelse på dagen. Team Unit instrueres blandt andet af Josefine Strandgaard Hierath, som skal føre både team Unit og andre af klubbens hold til DM i den kommende tid.

De stolte piger fik udover en stor oplevelse alle et diplom og en medalje med hjem for deres indsats. 

 

Tillykke til pigerne samt instruktører med et flot punktum på en ellers meget anderledes og udfordrende sæson. Vi håber, at alle vores gymnaster og instruktører går en mere normal sæson i møde og med fornyet energi til at kæmpe sig til sejr i 2022!